A- A A+

به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی :در راستای حفظ سلامت محیط اداری و آگاه بخشی به همکاران  روز یک شنبه سیزدهم اسفند ماه کارگاه آموزشی 6 ساعته ای با موضوع پیشگیری اولیه از اعتیاد در محیط کار با همکاری سازمان بهزیستی استان  و با حضور دکتر مصیب سامانیان مدرس دانشگاه و کلیه پرسنل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی در محل سالن جلسات شرکت برگزار شد .

در این کارگاه دکتر مصیب سامانیان  در مورد انواع مواد مخدر ، عوامل اعتیاد و نقش خانواده ها در پیشگیری از جذب جوانان به اعتیاد مطالب جامع و کاملی بیان نمود .

دکتر سامانیان گفت: اعتیاد به مواد مخدر پدیده ای است تدریجی ، بدون اینکه خود شخص آگاه باشد دچار آن می شود و شخص گرفتار از روی تکبر و غرور و باور غلط (( من هرگز معتاد نمی شوم )) دچار این بلای خانمان سوز می شود و استعمار گران از این حربه برای ضربه زدن و تخریب یک کشور و ملت استفاده می کنند و به راحتی بر آنان حکومت کرده و خواسته های خود را بر آنان تحمیل می نمایند .

سامانیان با اشاره به فروپاشی بسیاری از خانوادهها به علت وجود افراد معتاد گفت : تشویق کودکان به داشتن اتاق مستقل ، وجود پدران و مادران مجرد (طلاق گرفته ) در خانواد ها ، حذف فاکتورهای دینی از خانوادهها و رواج فساد خانگی از مهمترین علل گرایش جوانان به سوی مواد مخدر است که ابتدا از سر کنجکاوی و تفنن به سوی مواد مخدر کشیده می شوند و بتدریج گرفتار این معضل خانمان سوز می شوند .

ایشان در ادامه افزودند : فرد معتاد هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی به مواد مخدر وابستگی پیدا می کند و به تدریج مقدار مواد مصرفی را افزایش می دهد و در صورت کاهش یا قطع آن به علائم ناراحت کننده ای دچار می شود و نسبت به مسئولیتهای خانوادگی و اجتماعی خود بی تفاوت می شود بطوری که به تدریج خانواده ، فامیل ، دوستان ، شغل و .... را از دست می دهند .

وی با اشاره به نقش خانواده در پیشگیری اولیه اعتیاد به مواد مخدر گفت : خانواده ها نقش بسیار کلیدی در بحث پیشگیری از اعتیاد در فرزندان خود دارند و باید رابطه پدر و مادر ها با فرزندان بسیار قوی باشد و بین فرزندان و پدر و مادر ها هیچ دسیپلینی وجود نداشته باشد تا فرزندان بتوانند به راحتی مشکلات خود را با والدین خود مطرح نمایند و خانواده ها نیز باید فرزندان خود را نسبت به انواع مواد مخدر و مضرات آن آگاه سازند .

دکتر سامانیان خاطر نشان ساخت : فلسفه وجودی برگزاری چنین کارگاههای در ادارات آشنایی خانوادهها با بحث پیشگیری است و هدف آن در مرحله اول آگاه سازی افراد جامعه با ضرر و زیانهای این بلای خانمان سوز است ، در مرحله دوم  جلو گیری از غوطه ور شدن افرادی که بصورت گهگاهی و تفننی مواد را استفاده می کنند و در مرحله سوم کمک به درمان کسانی که دچار مواد مخدر شده اند و در اصطلاح به آنها معتاد گفته می شود و اولین گام در این مرحله این است که به شخص کمک نماییم تا بخود بقبولاند که معتاد است و باید درمان شود .

وی در پایان گفت برگشت مجدد افراد ترک کرده به سوی مواد مخدر ، عدم احساس تغییر دیدگاه دیگران نسبت به خود است و این افراد وقتی که می بینند بعد از ترک اعتیاد هنوز هم مانند قبل با آنها برخورد می شود مجددا روبه سوی مواد می آورند که  باید این دیدگاه در خانوادها تغییر نماید  .

مطالب مرتبط

آمار حضور بازدیدکنندگان

0000000
امروز
دیروز
554 بازدید
2888 بازدید

1.36%
13.40%
2.42%
0.06%
0.15%
82.61%
زمان آنلاین بودن (15 دقیقه پیش):45
45 مهامانان
هیچ عضوی آنلاین نیست
آخرین بروز رسانی : یکشنبه 22-01-1400, 14:15