A- A A+

جلسه هم اندیشی با معتمدین ، نخبگان و فرهیختگان شهر بجنورد با مهندس غلامحسین ساقی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی روز شنبه هفته جاری در محل سالن جلسات این شرکت برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی ، غلامحسین ساقی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل این شرکت در ابتدای این نشست با اشاره به بخشی از اقدامات  شرکت آب و فاضلاب استان طی دوسال گذشته که مسئولیت مدیر عاملی شرکت را عهده دار شده اند ، گفت: شرکت آب و فاضلاب در اصل دو شرکت است که به دو بخش آب و فاضلاب به طور همزمان می پردازد و تمام تلاش این شرکت این است که دغدغه آب به دغدغه های دیگر مردم افزوده نشود.

وی با اشاره به کاهش میزان بارندگی ها در سال آبی گذشته اظهار داشت: سال گذشته کم بارش ترین سال ها در 46 سال گذشته بود اما خوشبختانه با تلاش همکاران در بخش آب و فاضلاب شهری در هیچ کدام از شهرهای استان قطعی آب نداشتیم و مشکل خاصی در تامین آب شهروندان استان ایجاد نشد.

ساقی افزود : با پیش بینی هایی که برای گذر از تابستان سال 97 از یک سال گذشته داشتیم اقدامات بسیار گسترده ای انجام دادیم به طوری که تا سال قبل مجموعا 88 حلقه چاه آب شرب براي تامین آب آشامیدنی شهروندان استان در مدار بهره برداري بود که با برنامه ریزی هایی که انجام شد 25 حلقه چاه جدید به چاهها افزوده می شود و این نشانگر حجم عظیم کار در بخش تامین آب شرب شهروندان می باشد.

وی تصریح کرد: بخشی از آب مورد نیاز شهروندان بجنورد از سد شیرین دره تامین می شود اما از آنجایی که پایداري آب سدها به بارندگی ها و آب هاي سطحی وابسته است، باید منابع پایداري براي تامین آب آشامیدن این شهر پیش بینی کنیم و چاه ها را حافظت کنیم تا در آینده دچار مشکل نباشیم

وي افزود: همچنین طی 40 سال گذشته حجم مخازن آب شرب احداث شده در استان با حجم ذخیره 155 هزار متر مکعب بوده که در حال حاضر 61 هزار متر مکعب مخزن انجام و 18500 متر مکعب از آن آغاز شده است .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر نقش مردم در پیشبرد اهداف گفت: از معتمدان، نخبگان و فرهیختگان شهر انتظار می رود در همراه کردن مردم در صرفه جویی و تعامل با برنامه هاي شرکت آب و فاضلاب بیش از پیش تلاش نمایند.

مهندس ساقی با اشاره به اینکه با گذشت بیش از 27 سال از شروع احداث شبکه های فاضلاب هنوز میزان بهره مندي شهروندان از خدمات فاضلاب در شهر بجنورد به 50 درصد هم نرسیده است ، افزود: اکنون نفوذ فاضلاب از چاه هاي جذبی حفر شده در منازل به منابع زیر زمینی یکی از دغدغه ها است که موجب آلوده شدن منابع آب زیرزمینی می شود و راه برون رفت از این مشکل اجراي هر چه سریعتر طرح هاي فاضلاب می باشد.

مهندس ساقی خاطرنشان ساخت : برای اجرای سریع پروژه های فاضلاب به دلیل بالا بودن حجم حفاری ها و زمان بر بودن اجرای این پروژه ها صبر و همکاری کلیه شهروندان را نیاز داریم و با توجه به نفوذ بیان معتمدین، نخبگان و فرهیختگان شهر و اعتمادی که شهروندان به این قشر دارند، اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم از سوی این عزیزان راهگشای همراهی شهروندان با شرکت آب و فاضلاب استان خواهد بود.

وی در ادامه گفت : در شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی برای کلیه شهرهای استان جهت تامین و توزیع آب شرب و جمع آوری و تصفیه فاضلاب برنامه های دراز مدت 50 ساله تعریف شده است.

وی افزود: تمرکز شرکت آب و فاضلاب در سالیان گذشته در اجرای طرح های عمرانی بیشتر به بخش تامین و توزیع آب بوده و به مقوله فاضلاب کمتر پرداخته شده است اما برنامه ریزی های جدید حاکی از این است که تمرکز به صورت کاملا مساوی در بخش آب و فاضلاب است و به همان میزان که  تامین و توزیع آب شرب اهمیت دارد، بخش جمع آوری و تصفیه فاضلاب نیز به همان میزان دارای اهمیت است.

مهندس ساقی تصریح کرد : در 27 سال گذشته جمع ظرفیت تصفیه فاضلاب در استان 27 هزار و 600 متر مکعب در شبانه روز بوده است که در حال حاضر 28 هزار و 300 متر مکعب در شبانه روز به ظرفیت تصفیه فاضلاب استان در شهرهای شیروان ، آشخانه و اسفراین در حال اضافه شدن می باشد و این یعنی افزایش بیش از دو برابری این شاخص .

وی در انتهای صحبت های خود به حاضرین گفت : ما دست یاری به سوی شما دراز می کنیم و از شما معتمدین ، نخبگان و فرهیختگان شهر که امین مردم هستید و مردم به شما اعتماد دارند می خواهیم مردم را نسبت به این نکته که خادمین آنها در شرکت آب و فاضلاب با تمام قوا مشغول خدمت به شهروندان هستند آگاه و مطلع سازید و این نکته را به مردم بگویید که سهم قبض آب از مجموع قبوض منازل سهم ناچیزی است و اگر فشاری در پرداخت قبوض بر مردم وارد می شود ناشی از قبض آب نیست و به طور متوسط هر مشترک خانگی در سال 1396 حدود ده هزار تومان هزینه آب پرداخت کرده است.

در ادامه این نشست معتمدین ، نخبگان و فرهیختگان شهر بجنورد حدود دو ساعت نقطه نظرات خود را راجع به نوع مدیریت و برنامه های راهبردی شرکت جهت بهتر شدن خدمات شرکت آب و فاضلاب در شهر بجنورد ارائه نمودند.

مهمترین این نقطه نظرات که از سوی آقایان دکتر گلیانی ، مهندس میرزایی ، ارجمند ، مهنانی ، محمدزاده ، حکیم شفاهی ، نقی نژاد مطرح شدند ، عبارت بودند از چرایی عدم پرداختن به موضوع فرهنگ مصرف صحیح آب در برنامه های کلان وزارتی ، صدا و سیما و رسانه های جمعی ، رواج فرهنگ استفاده از شیرآلات کم مصرف با ارائه شیرآلات با قیمت های پایین و توزیع برای خانواده های کم درآمد ، رفتن به سوی خصوصی سازی و استفاده از سرمایه گذاران داخلی و خارجی ، واقعی شدن قیمت آب جهت جلوگیری از اسراف جداسازی آب شرب از آب بهداشتی در منازل ، پرداختن به موضوعات آب مجازی و آگاه سازی مردم و کشاورزان به کشت درختان و میوه هایی که به آب کمتری نیاز دارند ،درگیر نمودن کودکان ، رسانه های ملی و محلی ، صدا و سیما ، آموزش و پرورش ، ارگان ها و سازمان های دخیل در جهت هم راستا شدن با مقوله کمبود آب و درست مصرف کردن ، استفاده از تبلیغات محیطی وسیع ، عوض شدن تفکر مسئولین از واژه (من مسئولم و معذور) به من (مامورم و مسئول ) و ...

مطالب مرتبط

آمار حضور بازدیدکنندگان

0000000
امروز
دیروز
1026 بازدید
4891 بازدید

1.30%
13.37%
2.39%
0.06%
0.16%
82.73%
زمان آنلاین بودن (15 دقیقه پیش):44
44 مهامانان
هیچ عضوی آنلاین نیست
آخرین بروز رسانی : یکشنبه 22-01-1400, 14:15