A- A A+

1497

میزگرد خبری مهندس ساقی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان خراسان شمالی ، مهندس علوی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای و مهندس روشن روان مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان در دفتر خبرگزاری ایرنا با محوریت موضوع بحران آب به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب که (1 تا 7 تیرماه ) است ، برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی ، مهندس غلامحسین ساقی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل این شرکت در این میزگرد گفت : یکی از دلایل اصلی مصرف نادرست آب ، قیمت پایین آب به نسبت دیگر کالا و خدمات است.

وی اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب با هزینه ها و زحمات فراوان آب را استحصال ، تصفیه و گندزدایی می کند تا آب سالم و بهداشتی در اختیار مردم قرار گیرد اما متاسفانه برخی از شهروندان  از این آب برای شستشوی اتومبیل ، آبیاری فضای سبز و شستشوهای غیر ضروری استفاده می کنند.

وی سرانه الگوی مصرف را به ازای هر مشترک 20 متر مکعب در ماه عنوان کرد و افزود :  با توجه به شرایط اقلیمی استان خراسان شمالی سرانه مصرف آب باید به 15 متر مکعب در ماه کاهش پیدا کند که در حال حاضر متوسط سرانه مصرف در استان 13.6 متر مکعب است.

مهندس ساقی با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب استان در دو بخش ، مدیریت مصرف را انجام می دهد ، تصریح کرد: یک روش تبلیغی و فرهنگی است و روش دیگر مدیریت فشار و اصلاح شبکه ها ست که موجب می شود در تمام شهرها و در پشت تمام کنتورهای مشترکین فشار متوسط سه بار را داشته باشیم که این امر موجب برخورداری یکسان مشترکین از خدمات آب شرب در استان می شود.

وی ادامه داد: با توجه به عمر مفید شبکه های آب ( 25 سال ) در استان در حال حاضر در بخش اصلاح شبکه ها وضعیت خوبی نداریم زیرا 35 درصد شبکه های آب فرسوده هستند که برای اصلاح آنها به بیش از 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم این در حالی است که اصلاح شبکه ها یک کار مستمر است که هر ساله باید انجام گیرد.

مهندس علوی مدیر عامل شرکت آب و منطقه ای استان خراسان شمالی نیز در این نشست با اشاره به کاهش میزان بارندگی ها در استان گفت : میزان آبدهی رودخانه های استان در بالا دست سدها به نسبت سال گذشته 31 درصد کاهش یافته است به طوری که سال آبی گذشته 61 میلیون متر مکعب آب به مخزن سدهای استان وارد شد اما این رقم در سال زراعی جاری به 41 میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه میزان بارش ها در سال آبی جاری در مقایسه با سال گذشته 20 درصد کاهش یافته است ، اظهار کرد: در حال حاضر 71.5 درصد مخزن سدهای استان خالی است و از ظرفیت 226.5 مترمکعبی سدهای استان تنها 64.5 میلیون متر مکعب در سدهای استان آب ذخیره است.

مهندس روشن روان مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خراسان شمالی نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه تابستان امسال بیش از 145 هزار نفر از ساکنان روستاهاي استان با تنش آبی روبه رو هستند ، اظهار داشت: تنش آبی به این معنا است که میزان تولید آب با مصرف همخوانی ندارد و منابع آبی موجود، پاسخگویی نیاز در این مناطق نیست و در این روستاها 100 لیتر بر ثانیه کسري آب وجود دارد.

روشن روان با اشاره به اینکه ساکنان شماري از روستاهاي استان با تانکر آبرسانی می شوند، تصریح کرد:شمار روستاهایی که ساکنان آن بصورت سیار آبرسانی می شوند در چند سال گذشته روند رو به کاهش داشته است.

وي خاطرنشان کرد: به علت کاهش بارندگی ها و مشکلات ناشی از خشکسالی، اردیبهشت ماه سال 97 ساکنان 54 روستاي استان با تانکر آبرسانی شدند که البته پیش بینی می شود این رقم تابستان امسال به بیش از 60 روستا افزایش یابد.

مطالب مرتبط

آمار حضور بازدیدکنندگان

0000000
امروز
دیروز
498 بازدید
1596 بازدید

1.27%
13.24%
2.37%
0.06%
0.17%
82.89%
زمان آنلاین بودن (15 دقیقه پیش):23
23 مهامانان
هیچ عضوی آنلاین نیست
آخرین بروز رسانی : چهارشنبه 01-11-1399, 11:15