A- A A+

1298

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی از احیای چاههای آب با فن آوری ضربه هوای فشرده برای نخستین بار در استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی ، مهندس رضا عطایی معاون بهره برداری این شرکت گفت : با گذشت زمان و تداوم بهره برداری از چاههای آب شرب که دارای لوله جدار فلزی هستند ، به دلایل مختلف مثل فعالیت باکتری های آهن و منگنز، ایجاد بیوفیلم در سطح لوله جدار و گراول پک چاهها ، عدم شستشوی کافی در زمان حفاری و وجود گل بنتونیت، باعث گرفتگی شیار های لوله جدار و همچنین مسدود شدن منافذ گراول پک اطراف لوله جدار می شود. به همین دلایل و به مرور زمان سطح دینامیک آب و به تبع آن مقدار آبدهی چاهها نیز بصورت چشمگیری کاهش می یابد.

وی افزود: اغلب بهره برداران در زمان مواجه با چنین مواردی اقدام به جابجایی چاه و حفر چاه جدید می نمایند که هزینه های آن بالغ بر چندین میلیارد ريال می باشد اما در این روش اولین گام ، انجام ویدئومتری چاه و ارائه گزارشِ امکان سنجی احیا است و در گام های بعدی پیستون زنی ، برس زنی ، سمباده زنی و نهایتاً ارسال پالس های متناوب گاز نیتروژن به وسیله گان انجام می شود.

عطایی گفت : با انجام این اقدامات در چاههای شماره 3 جاجرم و شماره 19 بجنورد مجموعاً 28  لیتر بر ثانیه به توان آبدهی چاههای استان اضافه شد.

 شایان ذکر است چاه شماره 19 بجنورد بدلیل کاهش آبدهی عملاً از مدار خارج بود که با کمک این روش مجدداً با آبدهی  16 لیتر بر ثانیه در مدار بهره برداری قرار گرفت.

 وی خاطرنشان ساخت : هزینه ای که برای این روش صرف شده کمتر از 5 درصد از حفر و تجهیز یک حلقه چاه جدید می باشد و شرکت آبفای خراسان شمالی در نظر دارد در گام اول 10 حلقه از چاههای آب شرب موجود در استان را که با افت دبی مواجه شده اند را با این روش احیا نماید.

مطالب مرتبط

آمار حضور بازدیدکنندگان

0000000
امروز
دیروز
1218 بازدید
7830 بازدید

1.29%
12.22%
2.42%
0.07%
0.17%
83.84%
زمان آنلاین بودن (15 دقیقه پیش):15
15 مهامانان
هیچ عضوی آنلاین نیست
آخرین بروز رسانی : شنبه 03-08-1399, 12:12