A- A A+

1329

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی گفت : شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی که وظیفه تامین آب کمی و کیفی  21 شهررا در استان برعهده دارد هرساله و با شروع سال آبی تمام امکانات شامل تجهیزات و نیروی انسانی خود را برای تامین آب مشترکان خود به کار می گیرد تا مصرف کنندگان با کمترین دغدغه از آب سالم و بهداشتی بهره مند شوند.

مهندس غلامحسین ساقی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل این شرکت اظهارکرد: متاسفانه تدوام خشکسالی ها و کاهش بارندگی ها در دو دهه گذشته ، تغییرات اقلیمی ،گرم شدن هوا و برداشت های بی رویه از منابع زیرزمینی توازن بین تولید و مصرف آب را به هم زده و مصرف بیشتر از تولید شده است.

وی افزود: راه برون رفت از مشکل کم آبی و بحران آب ، مدیریت صحیح و عقلانی بر نحوه مصرف آب در بخش های مختلف است که این مهم از طریق اقدامات فنی، قانونی، نظارتی و فرهنگی میسر می شود و تحقق این مهم همکاری تمام ارگانهای مربوطه و مردم را می طلبد.

مهندس ساقی در ادامه افزود: پرداختن به مدیریت مصرف آب و بهینه سازی آن به عنوان یک اصل و مکمل برای مدیریت تامین از اهم رویکرهای مقابله با بحران کم آبی در کشور است و شناسایی و استفاده از ابزارهای کاهنده ی مصرف به همراه آگاهی بخشی و آموزش همگانی می تواند در بهینه سازی مصرف آب موثر باشد .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی گفت: در سال 96، 41 میلیون و 665 هزار و 909 مترمکعب آب در استان تولید ، تصفیه و گندزدایی شد و در اختیار مشترکان قرار گرفت که ازاین میزان 14 میلیون و 563 هزار و 559 مترمکعب آن از آب سدها  و 27 میلیون و 102 هزار و 350 مترمکعب دیگر نیز از منابع زیر زمینی شامل چاهها ، چشمه ها و قنات ها تامین شده است.

مهندس ساقی با بیان اینکه یکی از دلایل اصلی هدررفت آب وجود شبکه ها و انشعابات آب فرسوده با قدمت بالاست ، اظهار داشت : به همین دلیل اصلاح شبکه ها و انشعابات فرسوده از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و هرساله مقدار چشمگیری از بودجه شرکت برای نوسازی و تعویض شبکه ها و انشعابات فرسوده صرف می شود که در همین راستا طی سال گذشته 67 هزار و 164 متر اصلاح و توسعه شبکه و خطوط انتقال آب در استان انجام شده که 23 هزار و 136متر مربوط به اصلاح شبکه های فرسوده ، 35 هزار و 538 متر مربوط به توسعه شبکه آب و 8 هزار و490 متر  اصلاح وتوسعه خطوط انتقال و 631 فقره بازسازی انشعاب آب و ساخت 72 باب حوضچه شیرآلات  بوده که از محل اعتبارات داخلی ، اعتبارات عمرانی و مشارکت مردمی استان انجام شده است.

وی همچنین برچیدگی  18هزار و 244 متر لوله های خطوط انتقال و شبکه توزیع آب فرسوده را در این مدت یکی دیگر از اقدامات این شرکت برشمرد.

وی یادآورشد: شبکه های آبرسانی شهرها  در تمام دنیا عمر مفید دارند و بیشتر از 30سال عمر مفید برای این شبکه ها نمی توان متصور بود اما متاسفانه شبکه های آب در استان بالای 50 سال عمر دارند.

وی با اشاره به اینکه اصلاح شبکه های فرسوده با اولویت انجام می شود، گفت : این اولویت بر اساس معیارهای کمی و کیفی و با استفاده از روش AHP  محدوده مورد مطالعه اولویت بندی شده و پس از تعیین معیارها براساس نظرات کارشناسان و تعیین وزن هریک در ارتباط با میزان فرسودگی  بافت و تلفیق همه شاخص ها طبقه بندی محله  از نظر اولویت بهسازی و نوسازی حاصل می شود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی گفت: برای جلوگیری ازهدر رفت آب  اصلاح شبکه های توزیع و تعویض و بازسازی شبکه های فرسوده ،رفع به موقع اتفاقات و حوادث ،آشکار سازی و در دسترس قراردادن شیرآلات جهت مانور بهتر و سریع تر در مواقع بروز حوادث ، مرکز 122 و فوریت های آب و فاضلاب و پاسخ گویی موثر و شبانه روزی به مشترکین و رفع اتفاقات و حوادث در شهر ها از جمله اقداماتی است که انجام می شود.

وی از رفع  13هزار و 98 مورد حوادث آب طی این مدت در همین راستا خبر داد و افزود :  این عدد شامل  482  مورد در لوله های اصلی، 1388 مورد در لوله های فرعی، 5120 مورد درلوله و اتصالات ، 694 مورد در کمربند لوله ها، 5310 مورد در شیرآلات و لوله محفظه و 56 مورد در خطوط انتقال و 48 مورد در شیرآلات شبکه آب بوده است.

وی تصریح کرد: کنترل کیفیت آب مجموعه اقدامات مستمر و هدفمندی است که کیفیت آن براساس نمونه برداری و تعیین مقدار عامل های فیزیکی ، شیمیایی و میکروبی تعیین و سلامت مصرف کننده را در آشامیدن و یا استعمال کنترل می کند.

وی ادامه داد: علاوه بر کنترل کیفیت آب توزیعی جهت جلوگیری از رشد باکتری های بیماری زا در شبکه توزیع نیز آزمونهای فیزیکی و شیمیایی ، میکروبی ، ضدعفونی و گندزدایی آب به طور مستمر انجام می شود.

مهندس ساقی با اشاره به اینکه درراستای بهداشت آب نیز طی این مدت 47 هزار و 327 مورد کلرسنجی انجام شده ، خاطرنشان کرد: برای کلرزنی آب 14 هزار و737 کیلو گاز کلر مصرف شده است.

وی تعداد ایستگاههای کلرزنی گازی را 3 مورد، ایستگاههای کلرزنی محلولی را 22 مورد و تعداد کلرزنی های دستی را 18 مورد برشمرد.

وی خاطرنشان ساخت : ارگانهای ذیربط مانند دانشگاه علوم پزشکی بر صحت و سلامت آب شرب شهروندان و نیز پرسنل شرکت و آزمایشگاه نظارت دقیق و کامل بر سلامت آب دارند.

مطالب مرتبط

آمار حضور بازدیدکنندگان

0000000
امروز
دیروز
8923 بازدید
5170 بازدید

1.37%
12.82%
2.30%
0.05%
0.13%
83.33%
زمان آنلاین بودن (15 دقیقه پیش):29
29 مهامانان
هیچ عضوی آنلاین نیست
آخرین بروز رسانی : دوشنبه 03-03-1400, 08:29