A- A A+

1375

نشست بررسی روند طرح های آبرسانی و فاضلاب استان خراسان شمالی با حضور مهندس قانع معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آبفای کشور و مهندس علی نیا معاون عمرانی استاندار و مدیران صنعت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی برگزارشد.

 

مهندس غلامحسین ساقی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل این شرکت در این نشست به وضعیت طرح های آبرسانی و فاضلاب استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر طرح های آبرسانی شهرهای گرمه ، جاجرم، اسفراین و شیروان انجام شده و طرح آبرسانی به شهر بجنورد بعد از اتمام طرح نیز تحویل آب و فاضلاب استان می شود.

 

وی اظهار کرد: طرح آبرسانی از قره میدان به شهر آشخانه نیز در دست پیگیری است ودر همین راستا 3 حلقه چاه حفر شده که اجرای خط انتقال آن به شهر آشخانه به روش BOT  در حال بررسی و گمانه زنی است.

 

مهندس ساقی در ادامه با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب استان 55 هزار اشتراک فاضلاب دارد ، افزود: از 22 شهر استان چهار شهر بجنورد ، شیروان ، اسفراین و آشخانه ردیف ملی فاضلاب دارند و شهرهای گرمه ، جاجرم وفاروج مطالعات مرحله دوم آنها نیز انجام شده و به دنبال جذب سرمایه گذار با روش های BOT و بیع متقابل هستیم .

1377

وی ادامه داد : اجرای طرح فاضلاب در استان طی 27 سال 31 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و هدف گذاری تا پایان برنامه ششم توسعه افزایش 25 درصدی این شاخص است.

وی با اشاره به اینکه 473 کیلومتر باید در شهر بجنورد شبکه فاضلاب اجرا شود ، تصریح کرد: تاکنون از 473 کیلومتر شبکه فاضلاب شهر بجنورد 242 کیلومتر شبکه فاضلاب اجرا شده و 231 کیلومتر باقی مانده است که برای ادامه اجرای پروژه به 200 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

وی ادامه داد: در شهر آشخانه نیز باید 70 کیلومتر شبکه فاضلاب اجرا شود  که تاکنون 26 کیلومتر اجرا شده و 17 کیلومتر در دست اجرا است.

وی ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب  در مدار بهره برداری استان را 27 هزار و 600 مترمکعب برشمرد و افزود: 29 هزار و 100 مترمکعب تا پایان سال 97 به ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب استان افزوده می شود.

مهندس ساقی یادآورشد: شرکت آب و فاضلاب استان برای انجام تعهد خود در شیروان برای جمع آوری و تامین 6000 متر مکعب در شبانه روز فاضلاب خام نیز باید 80 کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب داشته باشد و انشعابات آن را نصب کند که برای تحقق این امر حداقل طی 3 سال آینده به 30 تا 50 میلیارد تومان اعتبار ملی نیاز داریم تا بتوانیم به تعهد خود عمل کنیم.

وی با اشاره به اینکه شهر اسفراین یکی از شهرهای پیشرو در اجرای طرح فاضلاب است، گفت: تاکنون 180 کیلومتر شبکه فاضلاب در شهر اسفراین اجرا شده و فقط 20 کیلومتر آن باقی مانده است که برای اتمام آن به 7 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

1376

وی شاخص برخورداری جمعیت شهری از خدمات فاضلاب را در استان 31 درصد برشمرد و گفت: این شاخص در کشور 48 درصد است که استان ما باید در برنامه ششم توسعه این عقب ماندگی را جبران کند.

مهندس قانع معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آبفای کشور نیز در این نشست گفت: برای تکمیل و اجرای طرح های آبرسانی اضطراری و کوتاه مدت  و شهرهایی که دچار تنش آبی هستند از محل اعتبارات ماده 10 و 12 قانون بودجه به این استان کمک می کنیم تا مردم در تابستان امسال کمترین مشکل را داشته باشند.

وی با اشاره به کاهش 70 درصدی بارندگی در استان خراسان شمالی ، اظهار کرد: در کوتاه مدت با حفر و تجهیز چاه مشکلات مردم را به حداقل می رسانیم و در بلند مدت با برنامه ریزی های انجام شده باید خطوط انتقال سدهای موجود آبرسانی استان به بهره برداری برسد تا مشکلات کمبود آب مرتفع شود.

وی افزود: برای اجرای طرح های فاضلاب نیز باید از مشارکت بخش خصوصی استفاده شود و برای تکمیل پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهر شیروان نیز از ظرفیت ماده 56 و جلب مشارکت خصوصی بهره مند خواهیم شد.

مهندس علی نیا معاون عمرانی استاندار خراسان شمالی نیزدر این جلسه با اشاره به اینکه مشکلات در حوزه آب نسبت به سال گذشته بیشتر شده است، گفت: با توجه به وجود مشکلات مربوط به حوزه آب، سنسورهای دولت و وزارت نیرو  فعال تر شده و رئیس جمهور نیز به برگزاری جلسات بیشتر با محتوای آب تاکید ویژه دارند.

وی با بیان اینکه حدود 50 درصد از پروژه های نیمه تمام استان به حوزه آب اختصاص دارد ، اظهار کرد: حدود 230 پروژه نیمه تمام در استان داریم که تکمیل آنها به 150 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در حال حاضر اجرای پروژه های بالای 80 درصد پیشرفت فیزیکی را در اولویت قرار دادیم.

وی افزود: از این مبلغ37 میلیارد و 500 میلیون تومان آن مربوط به حوزه آب و فاضلاب شهری است که 25 درصد از کل اعتبارات را به خود اختصاص می دهد.

مهندس علی نیا تصریح کرد: در حال حاضر 30 میلیارد تومان نیز برای پروژه های نیمه تمام ضروری استان اختصاص پیدا کرده که از این مبلغ به پروژه های ضروری آب و فاضلاب شهری نیز اختصاص داده می شود.

 

مطالب مرتبط

آمار حضور بازدیدکنندگان

0000000
امروز
دیروز
497 بازدید
1596 بازدید

1.27%
13.24%
2.37%
0.06%
0.17%
82.89%
زمان آنلاین بودن (15 دقیقه پیش):18
18 مهامانان
هیچ عضوی آنلاین نیست
آخرین بروز رسانی : چهارشنبه 24-10-1399, 08:42