A- A A+

به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی مهندس غلام حسین ساقی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل این شرکت در بازدید از نخستین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری های استان، در نشست خبری در غرفه ایسنا، با اشاره به کاهش  نزولات آسمانی و بروز خشکسالی گفت: احتمال بروز تنش آبی در شهرهای اسفراین، شیروان و فاروج تا آبان ماه سال جاری وجود دارد.

 

     IMG 0086

ساقی ادامه داد: البته مسئولان این استان به دنبال آن هستند تا امر صرفه جویی در مصرف آب را در میان افراد جامعه فرهنگ سازی کنند  و برای این اقدام 22 جامعه هدف داریم که با محوریت روابط عمومی این شرکت انجام می گیرد و همچنین بخش اعظمی از این اقدام را از آموزش  و پرورش با 2 پروژه جشنواره نخستین واژه  آب برای دانش آموزان پایه اول که شامل 10 درصد از تمامی دانش آموزان پایه اول  شهر های استان خراسان شمالی و همیاران آب که در مقطع متوسطه انجام می گیرد شروع کرده و در حال انجام می باشد

 

وی اظهار کرد: فرهنگ سازی استفاده صحیح مصرف آب یکی از مهمترین اقدامات برای کاهش مصرف است اما تا زمانیکه قیمت آب معنادار و واقعی نشود نمی توانیم تمامی جامعه را بر درست مصرف کردن آب مجاب کنیم.

 

مدیر عامل آبفای شهری استان افزود: شهروندان برای خرید یک بطری یک لیتری آب معدنی مبلغ 10 هزار ریال معادل هزار تومان  پرداخت می کنند اما برای خرید همین مقدار آب که این شرکت در اختیار آن ها قرار می دهد سه ریال معادل  3 تومان پرداخت می کنند. که این ارقام اصلاً قابل مقایسه نیست.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه 30 درصد از شبکه های توزیع آب شهری استان فرسوده است، بیان کرد:  25 درصد از آب تولیدی این شرکت در شاخص آب بدون درآمد قرار می گیرد که از این میزان 15 درصد از طریق اتفاقات در شبکه توزیع به دلیل فرسودگی هدر می رود و  10 درصد آن از طریق انشعابات غیر مجاز و خرابی کنتور درآمدی را برای شرکت حاصل نمی شود. البته فرایند های لازم برای شناسایی انشعابات غیر مجاز تعریف و در حال اجراء می باشد اما آمار 15 درصد  آمار قابل ملاحظه ای است که این مقدار توسط  شبکه های فرسوده هدر می رود که باید توجه جدی به اصلاح و بازسازی آن ها شود.

 

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان شمالی تصریح کرد: برای اصلاح و بازسازی شبکه های فرسوده به 87 میلیارد تومان اعتبار نیاز است اما این شرکت با کمبود اعتبار مواجه است. و این امر توجه ویژه مسئولان شهری استان از جمله فرمانداریها و اعضاء شورای  شهرها را جهت تصویب ماده 7 و تبصره 3 که درآمد حاصل از این محل صرف اصلاح و توسعه این شبکه ها می گردد؛ را می طلبد.

 

وی با بیان اینکه این استان دارای 1400 کیلومتر شبکه توزیع آب شرب است، گفت: هر سال باید حدود سه درصد از این شبکه ها اصلاح شوند.

IMG 0088

 

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان شمالی درباره شبکه های جمع آوری فاضلاب شهری نیز گفت: در حال حاضر در دو شهر استان بجنورد و اسفراین فاضلاب خانگی جمع آوری و تصفیه می شود که  در شهر بجنورد 48 درصد از جمعیت و در شهر اسفراین 90 درصد از جمعیت تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار گرفته اند. و در شهر آشخانه پروژه تصفیه خانه فاضلاب این شهر از پیشرفت 90 درصدی برخودار است و بخشی از این شهر شبکه فاضلاب اجراء شده که با یاری مسئولین محترم شهر آشخانه و استان و تخصیص  اعتبار لازم در سال جاری وارد مدار بهره برداری خواهد شد. همچنین در شهر شیروان دومین شهر بزرگ استان طرح اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب به روش فایناس و تصفیه خانه فاضلاب از طریق bot درحال اجرا است که اولین پروژه bot در استان خراسان شمالی است.

 

وی افزود: از آنجاییکه شهرداری و شورای شهر اسفراین همراهی خوبی با این شرکت داشته اند، اجرای طرح  شبکه جمع آوری در این شهر در حال حاضر بیش از 90 درصدی برخودار است و این امر در شهر بجنورد جمعیت 48 درصدی برخودار است با وجود مرکز استان بودن همراهی و همیاری بیشتر اعضاء شورای شهر  در تصویب مصوبات و شهرداری در صدور به موقع مجوزها و حفاریها را می طلبد. تا این عقب ماندگی جبران شود. البته در حال حاضر پروژه جمع آوری فاضلاب شهری در شهر بجنورد از منطقه شرق سپاه تا میدان دولت این شهرستان به صورت فایناس جاری به بخش خصوصی واگذار شده که با مشارکت شهروندان عزیز در این مناطق میزان شاخص جمع آوری فاضلاب شهری شهر بجنورد به صورت قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.

IMG 0111

 

 

مطالب مرتبط

آمار حضور بازدیدکنندگان

0000000
امروز
دیروز
847 بازدید
4891 بازدید

1.30%
13.37%
2.39%
0.06%
0.16%
82.73%
زمان آنلاین بودن (15 دقیقه پیش):23
23 مهامانان
هیچ عضوی آنلاین نیست
آخرین بروز رسانی : یکشنبه 22-01-1400, 14:15