A- A A+

1278

رسانه ها بازوی توانمند دستگاه های خدمات رسا ن جهت  ارتقاء کمیت و کیفیت خدمات به مردم هستند .

به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آبفای شهری استان خراسان شمالی ، مهندس غلامحسین ساقی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل این شرکت به همراه تنی چند از معاونین و مدیران ستادی از روند فعالیتهای روزنامه اتفاقیه خراسان شمالی بازدید نمودند .

در این دیدار که به مدت 2 ساعت به طول انجامید مهندس غلامحسین ساقی گفت : نقش رسانه ، نقش بی بدیل است و رسانه بازوی توانمندی برای مسئولین و دستگاه های اجرایی جهت ارتقاء کمیت و کیفیت خدمات خود به شهروندان و کسب رضایت الهی و مردم است  .

غلامحسین ساقی در ادامه اشاره ای به روند فعالیتهای شرکت نمود و گفت : وضعیت بارش ها در استان خراسان در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 40 درصد کاهش را نشان می دهد و این عدد در مقایسه با دراز مدت  نشان دهنده کاهش 30 در صدی  می باشدکه این امر حکایت از این واقعیت تلخ دارد که ما از نظر تامین آب شرب در وضعیت مطلوبی قرار نداریم .

رئیس هیات مدیر ه و مدیر عامل شرکت آبفای شهری در ادامه به منابع آب استان اشاره نمود و گفت : آب شرب شهر های استان از 104 حلقه چاه ، 3 رشته قنات ، 1 دهنه چشمه و آبگیری از 3 سد ،  شیرین دره در بجنورد  ، بیدواز در اسفراین و بارزو در شیروان تامین می گردد که پس از تصفیه و گندزدایی با هزینه بسیار بالا در 62 مخزن آب با ظرفیت 115 هزار متر مکعب ذخیره سازی می شود و به وسیله 1300 کیلومتر از شبکه های توزیع آب در سطح استان به درب منازل مشترکان محترم جهت مصرف هدایت می شود .

ساقی در ادامه گریزی به آب بها و قیمت های آب زد و گفت : هم اکنون قیمت آب آشامیدنی در استان خراسان شمالی ارزانتر از 28 استان کشور است و استانهای خراسان جنوبی ، چهارمحال بختیاری و خراسان شمالی کمترین نرخ آب بها را از مردم دریافت می کنند. در سال گذشته متوسط قبوض صادره شده خانگی در هر دوره( 2 ماه) برابر با 12100  تومان می باشد که ماهیانه مبلغی حدود 6050  تومان از هر مشترک دریافت می شد که در مقایسه با سایر خدمات زیر بنایی رقم بسیار پایینی می باشد.

مهندس غلامحسین ساقی افزود : هزینه  تامین و توزیع آب هر متر مکعب آب حدود 900 تومان  است که اگر عدم وصول های مختلف و معافیتهای کمیته امداد ، بهزیستی ، مساجد و غیره را از آن کم کنیم صرفا بابت هر متر مکعب آب حدود  25 تومان  آن به شرکت آب و فاضلاب  برمی گردد که این امر باعث افزایش زیان انباشته شرکت شده و عملا این شرکت را از بعضی از وظایف خود از جمله اصلاح و توسعه شبکه فرسوده باز می دارد ،  به همین دلیل نیازمند کمک دستگاه های مختلف از جمله شورای شهر و فرمانداریها در تصویب تبصره 3 و ماده 7 می باشیم تا از محل در آمدهای  حاصل از این فرصت های قانونی بتوانیم روند اصلاح و توسعه شبکه های فرسوده را تسریع بخشیم.

مدیرعامل شرکت آبفای خراسان شمالی در ادامه این بازدید  به مصرف آب شرب توسط شهروندان خراسان شمالی کرد و  گفت : مصرف آب آشامیدنی در اوایل تیر ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه از افزایش 17 درصدی برخودار است که این رقم، رقم بالایی است چرا که این امر باعث فشار مضاعف به شبکه توزیع، منابع تولید و مخازن می گردد و بالقوه می تواند باعث ایجاد اتفاقات و افزایش هدر رفت آب شود که همین امر باعث افزایش زحمات پرسنل امداد آب جهت تنظیم فشار شبکه و تامین آب در مناطق مرتفع شهر شده است.

مهندس غلامحسین ساقی همچنین در خصوص کیفیت آب بجنورد گفت : در تمامی شهر های تحت پوشش این شرکت پارامترهای کیفی آب به صورت روزانه مورد پایش قرار می گیرد و در هیچ شهری از شهر های استان خراسان شمالی مشکل کیفی نداریم. در شهرهای مانند اسفراین، بجنورد و شیروان که بخشی از آب از سد تامین می گردد. چاههای که از کیفیت کمتری برخودار بوده را از چرخه تولید خارج نموده و آب با کیفیت بالایی به شهروندان توزیع می شود که لازمه پایدار ماندن این کیفیت صرفه جویی در مصرف آب توسط شهروندان عزیز می باشد.

غلامحسین ساقی در پایان این بازدید ضمن تشریح  اقدامات این شرکت در بخش فاضلاب گفت : یکی از مهمترین اقداماتی که در  استان و  به ویژه شهر بجنورد مرکز استان در حال انجام دادن آن هستیم این است که تلاش می کنیم در بخش فاضلاب شرکت را به شاخصهای کشوری برسانیم .  ساقی افزود : طی 27 سال گذشته 31 درصد جمعیت شهری استان از شبکه جمع آوری فاضلاب برخوردار شده اند که از شاخص کشوری 17 درصد عقب هستیم که برای جبران این عقب ماندگی هدف گذاری شرکت در سالهای 96 و 97 اجرای 125 کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب در 3 شهر بجنورد ، شیروان و آشخانه  می باشد که انجام این عملیات باعث افزایش 15 درصدی به رقم موجود خواهد شد و تمامی این عملیات از طریق فایناس جاری انجام می گیرد و رسیدن به این مطلوب همکاری و همراهی  سایردستگاههای اجرایی به خصوص شهرداری ها را می طلبد که خوشبختانه تعامل خوبی با شهرداریهای و فرمانداریها در این خصوص انجام گرفته است و این اعتقاد و باور در حال شکل گیری است که پساب یک سرمایه بالقوه برای توسعه  هر منطقه می باشد.

مطالب مرتبط

آمار حضور بازدیدکنندگان

0000000
امروز
دیروز
222 بازدید
7830 بازدید

1.29%
12.22%
2.42%
0.07%
0.17%
83.84%
زمان آنلاین بودن (15 دقیقه پیش):16
16 مهامانان
هیچ عضوی آنلاین نیست
آخرین بروز رسانی : یکشنبه 02-09-1399, 08:05